Kas ir VOICE DIALOGUE un terapeitiskā rakstīšanas metode?
Mēs katrs sevī nesam daudz dažādu balsu. Tās ir mūsu iekšējās daļas — kā piemēram, kritiskais vecāks, ievainotais bērns, darbaholiķis, sapņotājs, bailīgais vai drosmīgais. Dažkārt šīs balsis runā skaļāk, dažkārt klusāk. Tās var būt pretrunīgas, vienlaikus mūs pasargāt un ierobežot. Voice Dialogue metode palīdz šīs balsis sadzirdēt, izprast un uzklausīt, nevis apspiest vai noliegt.
Voice Dialogue ir attīstīta kā dialoga metode ar iekšējām daļām, kuru izstrādāja psihologi Hal un Sidra Stone. Terapeits šajā procesā palīdz cilvēkam apzināties, kura daļa šobrīd vada viņa uzvedību, domas vai emocijas, un veicina sarunu ar šo balsi. Metode ir nevis par labo vai slikto, bet par savas sistēmas izzināšanu un integrāciju, veidojot kontaktu ar tām daļām, kuras bieži paliek ēnā.
Kā to papildina terapeitiskā rakstīšana...
Kad cilvēks sāk klausīties sevī un atpazīst dažādās iekšējās balsis, rakstīšana kļūst par drošu telpu dialogam. Terapeitiskā rakstīšana nav par pareizu gramatiku vai stilistiku — tā ir intīma saruna ar sevi, kur vārdi kļūst par tiltu starp zemapziņu un apziņu.
Piemēram, rakstot:
-
no ievainotā bērna perspektīvas,
-
kā iekšējs dialogs starp baiļu balsi un drosmīgo balsi,
-
vai vienkārši uzdodot sev terapeitisku jautājumu un ļaujot rokai rakstīt atbildi bez cenzūras - cilvēks sāk piedzīvot emocionālu atbrīvošanos, izpratni un dziedināšanu.
Šajā procesā notiek izmaiņas... Apziņas paplašināšanās – cilvēks sāk apzināties, ka nav tikai viena identitāte, bet daudzu daļu mozaīka. Tas palīdz izkāpt no “automātiskām lomām”. Emocionāla regulācija – kad daļa tiek sadzirdēta, tā pārstāj kliegt caur simptomiem (trauksmi, dusmām, spriedzi). Iekšējā dialoga transformācija – cilvēks iemācās runāt ar sevi nevis caur kritiku, bet caur līdzjūtību un zinātkāri. Integrācija – balsis, kas iepriekš tika noliegtas vai apspiestas, kļūst par daļu no pilnīgākas, līdzsvarotākas personības.
Šis process nav tikai simbolisks — tas maina cilvēka neiropsiholoģisko stāvokli. Kad mēs no cīņas vai nolieguma ieejam uzticības un klātbūtnes telpā, ķermenis atbrīvojas, aktivizējas parasimpātiskā nervu sistēma (atbild par mieru un dziedināšanu), un apziņa sāk darboties integrētāk. Terapeitiskā rakstīšana un Voice Dialogue kopā veido dziedinošu rituālu: cilvēks kļūst sev par liecinieku, nevis tiesnesi.
Rakstīšana kļūst par telpu, kurā tu drīksti būt viss, kas esi.
Un tagad piedāvājums no manis Tev
Atļauj sev dažas sekundes būt mierā un klusumā... Tu nospied pogu zemāk un saņem vienu terapeitisku jautājumu.
Tu to izlasi. Apstājies. Dziļa ieelpa un izelpa... Pajautā sev:
-
Kādas domas man parādās?
-
Kāda sajūta mostas ķermenī?
-
Kādas atmiņas vai attēli uzpeld?